HP Tronic

 

 

 
 

Úvodní strana > Archiv zpráv > Vyjádření ke sporu s O2
 

Vyjádření ke sporu s O2


V návaznosti na článek „Není kasa jako kasa. E-shop se soudí s mobilním operátorem o název EET pokladny“, zveřejněný na zpravodajském portálu Seznam Zprávy dne 9. června, uvádí společnost HP TRONIC své stanovisko k citovanému sporu s O2:

Společnost HP TRONIC Zlín, spol. s r. o. jako vlastník e-shopu Kasa.cz , stejnojmenné ochranné známky a domény www.kasa.cz podala žalobu na společnost O2 Czech Republic. 
Žaloba na zdržení se zásahu do práv z průmyslového vlastnictví je reakcí na obchodní aktivity společnosti O2, které souvisejí s prodejem pokladen pro elektronickou evidencí tržeb nesoucích název eKasa. Tyto pokladny jsou prodávány dceřinou společností O2 na e-shopu eKasa.cz. O2 navíc usiluje o zapsání ochranné známky eKasa, o zápis již požádala Úřad průmyslového vlastnictví.

Společnost HP TRONIC v soudní žalobě požaduje, aby společnost O2 přestala používat označení „eKasa“, odstranila je ze všech nabízených výrobků a přestala používat doménu www.ekasa.cz.
Současně podala u Úřadu průmyslového vlastnictví námitky proti zápisu ochranné známky. Společnost HP TRONIC je přesvědčená, že průměrný spotřebitel má pojem Kasa spojený s jejím e-shopem, který je jedním z největších a nejznámějších internetových obchodů v ČR. Pojem „eKasa“ je tak pro zákazníky zaměnitelný, tím spíše, že prodávaný sortiment obou e-shopů se překrývá a i u běžného spotřebitele je tato shoda schopná vyvolat záměnu. Právě např. pravděpodobnost záměny s jinou ochrannou známkou je zákonným důvodem pro zamítnutí zápisu. 

Společnost HP TRONIC se snažila od loňského podzimu o mimosoudní dohodu s O2, společnost obeslala několika výzvami. „Ze strany O2 jsme se dočkali pouze odmítnutí, jak v rámci výzev v loňském roce, tak i poté, co jsme opět možnost mimosoudního řešení nabízeli v roce letošním i po podání žaloby. Tento přezíravý přístup a nátlak je pro nás nepřijatelný. Není pro nás myslitelné, aby si takto, z pozice síly a v rozporu s danými pravidly, v českém byznysu počínala jakákoliv společnost, byť by patřila k těm největším. Pravidla musí platit pro každého stejně a všechny společnosti, zejména pak ty velké, je musí ctít. S našimi požadavky, které O2 nevyslyšela, nám tedy nezbylo, než se obrátit na soud. Nejde nám primárně o způsobené škody, ale hlavně o princip a spravedlnost,“ uvedl generální ředitel společnosti HP TRONIC Daniel Večeřa

E-shop Kasa.cz založil v roce 2003 Martin Kasa. V roce 2008 do něj majetkově vstoupila společnost HP TRONIC, od roku 2013 je jediným vlastníkem. 
Kasa.cz patří mezi největší internetové obchody na českém trhu. Prodává nejen kompletní sortiment elektra, ale i produkty pro dům a zahradu, chovatelské potřeby a krmiva, sportovní zboží, dětské vybavení a další doplňky pro volný čas a zábavu. V současné době má více než 80 výdejních míst KasaPOINT po celé České republice.