HP Tronic

 

 

 
 

Úvodní strana > Archiv zpráv > ETA se představuje v pardubickém muzeu
 

ETA se představuje v pardubickém muzeu


Desítky výrobků ETA z nejrůznějších období předchozích 65 let existence této tradiční české značky představuje nyní návštěvníkům Východočeské muzeum v Pardubicích. Výstava nazvaná „Eta – umění (a) spotřebiče“, byla zahájena 1. listopadu, která potrvá do 18. února. Je jedinečnou příležitostí seznámit se nejen s produkcí Ety za celou její historii, ale také procesem vzniku výrobků či s jejich propagací.

Nechybí ani ukázky z posledních let - z období, kdy se v roce 2011 společnosti ETA ujala skupina HP TRONIC a přinesla na český trh řadu nových úspěšných výrobků.

Historie značky ETA se začala psát v roce 1949, se vznikem podniku Elektro-Praga Hlinsko. Ten začal zásobovat trh novými výrobky zlepšujícími životní úroveň a rovněž usnadňujícími práci zaměstnaných žen. V roce 1950 to byl první ponorný ohřívač, vysoušeč vlasů a ventilátor, v dalším roce první šlehač, později vysavače…

Značka ETA, kterou si výrobce zaregistroval v roce 1960, provázela život naprosté většiny tuzemských domácností. Nesl ji mixér ETA Mira, první československý gril, žehlička s kosodélníkovou žehlicí plochou a další generace elektrických spotřebičů.

Oblíbená zůstala ETA i v polistopadové tržní konkurenci, především díky nadčasovému designu a kvalitě výrobků.

Velkou zásluhu na tom má práce několika generací designérů počínaje Stanislavem Lachmanem, tvůrcem mnoha ikon českého designu, přes Pavla Kmocha, autora moderního stylu vysavačů konce devadesátých let, až po současného dvorního designéra společnosti ETA  Zdeňka Veverku.

V úterý 5. a 12. prosince bude v muzeu v rámci doprovodného programu připravena prezentace aktuálních výrobků značky spojená s ochutnávkou.

Ve dnech 24. ledna a 14. února, vždy od 17 hodin, se uskuteční komentované prohlídky výstavy s kurátorem Jiřím Hulákem.