HP Tronic

 

 

 
 

Úvodní strana > Archiv zpráv > DATART a HP TRONIC se spojily
 

DATART a HP TRONIC se spojily


Společnosti DATART a HP TRONIC se spojily, podíl získal i fond Genesis

Praha/Zlín 25. října 2017

 

Jeden z největších maloobchodních subjektů v České republice, DATART, se 25. října 2017 propojil se skupinou HP TRONIC, provozovatelem sítě prodejen Euronics a majitelem e-shopů Kasa.cz a Hej.sk. Nově vzniklé uskupení bude na maloobchodním trhu reprezentovat obě dosud samostatně fungující společnosti.

 

Vznikající strukturu kapitálově posílil fond Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), který zde získal významný minoritní podíl. Akvizici financovaly banky ČSOB a Česká spořitelna.

 

Předsedou představenstva se stal Daniel Večeřa, generální ředitel skupiny HP TRONIC, který k transakci uvedl: „Nově vzniklé uskupení představuje na českém a slovenském trhu subjekt s tržbami vyššími než 15 miliard korun ročně, disponující velmi kvalitní sítí více než 130 specializovaných elektroprodejen, které každý rok navštíví více než 22 milionů zákazníků. Naším cílem bude vytvořit stabilní, efektivní a profitabilní subjekt s tržním podílem dosahujícím až 20 % na českém a slovenském trhu. Přestože se jedná o poměrně náročný projekt, věřím, že se nám jej podaří dobře zvládnout, a to i s ohledem na fakt, že v DATARTu a HP TRONICu shodně sdílíme filozofii péče o zákazníka, postavenou na stejných hodnotách.“

 

„Pro fond Genesis Private Equity Fund III jde o významnou investici s velkým potenciálem na stále silněji konsolidovaném trhu. Navíc s přesahem do více zemí středoevropského regionu,“ doplnil k transakci Ondřej Vičar, partner společnosti Genesis Capital, jež je poradcem fondu.

 

Současně dochází k personální změně ve vedení společnosti Datart. Své působení v Datartu ukončil ředitel a spoluzakladatel firmy Pavel Bádal, nově je jmenován výkonným ředitelem Tomáš Balík, dosavadní ředitel nákupu.

 

Proces integrace obou společností bude dále postupovat podle plánu, který dokončíme na začátku příštího roku, tedy po vánoční sezóně, která je klíčovým hospodářským obdobím obou společností,“ doplnil Daniel Večeřa.

 

O společnosti DATART INTERNATIONAL

DATART INTERNATIONAL je přední maloobchodní prodejce zaměřený na spotřební elektroniku. Na českém a slovenském trhu působí již od roku 1990. V současné době má 49 kamenných prodejen, 6 Datart kuchyňských studií a 2 e-shopy. Společnost zaměstnává 1 200 pracovníků a disponuje vlastním distribučním centrem. Ve finančním roce 2016/2017 provozní výsledky hospodaření dosáhly 43,4 miliónů Kč a čistý obrat přes 5,8 miliard Kč.  V tomto roce Datart pokračuje v expanzi, modernizuje jednak stávající a zároveň otevírá nové prodejny.

 

O skupině HP TRONIC

Jde o českou společnost s více než 25letou historií, která zaujímá místo předního retailera na trhu domácích spotřebičů, spotřební elektroniky, počítačů a mobilních telefonů v České republice a na Slovensku. Skupina je provozovatelem sítě maloobchodních prodejen Euronics, která kromě 120 kamenných obchodů disponuje třemi vlastními sklady a internetovým obchodem. Do portfolia výrobků, které sama uvádí na trhy v Česku, na Slovensku a v řadě dalších evropských zemí, patří výrobky značek ETA, GoGen, JVC a Hyundai. Do skupiny HP TRONIC patří také jeden z největších internetových obchodů na českém trhu – Kasa.cz a jeho slovenská obdoba, jeden z nejvýznamnějších hráčů na Slovensku – Hej.sk. Mimoto nabízí HP TRONIC vlastní splátkový program a provozuje Resort Valachy s hotely Lanterna, Horal a Galik, Ski areálem Razula a golfovým hřištěm ve Velkých Karlovicích.

Skupina HP TRONIC má více jak 1400 zaměstnanců, její loňský obrat činil 9,1 mld. Kč a zisk 104 milionů korun.

Generální ředitel HP TRONIC Daniel Večeřa je držitelem ocenění Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Osobnost českého obchodu 2015.

 

O společnosti Genesis Capital

Genesis Capital poskytuje poradenství private equity fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital poskytovala poradenství čtyřem fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 170 milionů eur. Aktuálně je k investování otevřen již čtvrtý fond Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) o velikosti přes 80 milionů eur. Podobně jako minulé fondy je i GPEF III zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku, určitou část prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Investory ve fondu GPEF III jsou převážně mezinárodní finanční instituce a investiční společnosti, případně jejich lokální dceřiné společnosti, jako například European Investment Fund (EIF), Česká spořitelna (člen skupiny Erste), Investiční kapitálová společnost KB (IKS KB, člen skupiny Amundi), Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (obě součást skupiny Vienna Insurance Group), finská investiční společnost eQ Private Equity, penzijní fond významné světové společnosti a český family office.