HP Tronic

 

 

 
 

Úvodní strana > Archiv zpráv > Antimonopolní úřady povolily spojení
 

Antimonopolní úřady povolily spojení


Antimonopolní úřady povolily spojení společností HP TRONIC a DATART

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Protimonopolný úrad Slovenskej republiky povolily plánované spojení společností HP TRONIC a Datart (viz. tisková zpráva ÚOHS www.uohs.cz). O záměru propojit obě společnosti informovali jejich majitelé 13. června letošního roku s tím, že vznikající strukturu ještě kapitálově posílí fond Genesis Private Equity Fund III, který zde získá významný minoritní podíl.

Vzhledem k tomu, že v důsledku zamýšleného spojení dojde ke změně kontroly z pohledu předpisů v oblasti soutěžního práva, byl o záměru informován Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Protimonopolný úrad Slovenskej republiky. Rozhodnutí obou institucí bylo nezbytnou podmínkou pro to, aby zamýšlená transakce mohla být zahájena.

Rozhodnutí vítáme; je to pro nás impuls k tomu, abychom postupně začali realizovat kroky, které povedou k propojování a harmonizaci aktivit obou firem s cílem maximálně využít všech synergií, které toto spojení nabízí. Jsme přesvědčeni, že první pozitivní efekty budeme moci našim zákazníkům přinést již v polovině příštího roku,“ uvedl Daniel Večeřa, generální ředitel skupiny HP TRONIC, který se stane předsedou představenstva nově vznikajícího uskupení.

K dalším krokům, které nyní budou následovat Daniel Večeřa upřesnil: „Teprve souhlas úřadů umožňuje managementům obou společností detailně a podrobně se seznámit s procesy ve společnostech Datart, resp. HP TRONIC. Přestože jsme přesvědčeni, že v obou případech je úroveň know-how velmi vysoká, teprve až detailní znalost nám umožní zvolit takové řešení, které bude pro budoucí společné fungování tím nejlepším. Stále však máme ambice první významný krok spočívající ve spojení obou firem zrealizovat již v první polovině příštího roku, což by nám umožnilo nabídnout zákazníkům obou firem lepší služby v oblasti logistiky – okamžitou dostupnost výrazně většího množství výrobků a zvýšení rychlosti jejich doručení. Celý proces pak plánujeme dokončit v roce 2019.“    

Zamýšlené spojení společností HP TRONIC a DATART vytvoří na českém a slovenském trhu subjekt s tržbami vyššími než 15 miliard korun ročně, disponující velmi kvalitní sítí více než 130 specializovaných elektroprodejen, které každý rok navštíví více než 22 milionů zákazníků. „Cílem je vytvořit stabilní, efektivní a profitabilní subjekt s tržním podílem dosahujícím až 20% na českém a slovenském trhu. Přestože se bude jednat o poměrně náročný projekt, věřím, že se nám jej podaří dobře zvládnout, a to i s ohledem na fakt, že v DATARTu a HP TRONICu shodně sdílíme filozofii péče o zákazníka, postavenou na stejných hodnotách,“ uvedl již dříve Daniel Večeřa.

 

O společnosti DATART INTERNATIONAL

DATART INTERNATIONAL je přední maloobchodní prodejce zaměřený na spotřební elektroniku. Na českém a slovenském trhu působí již od roku 1990. V současné době má 48 kamenných prodejen, 6 Datart kuchyňských studií a 2 e-shopy. Společnost zaměstnává 1 200 pracovníků a disponuje vlastním distribučním centrem. Ve finančním roce 2016/2017 provozní výsledky hospodaření dosáhly 43,4 miliónů Kč a čistý obrat přes 5,8 miliard Kč.  V tomto roce Datart pokračuje v expanzi, modernizuje jednak stávající a zároveň otevírá nové prodejny.

 

O skupině HP TRONIC

Jde o českou společnost s více než 25letou historií, která zaujímá místo předního retailera na trhu domácích spotřebičů, spotřební elektroniky, počítačů a mobilních telefonů v České republice a na Slovensku. Skupina je provozovatelem sítě maloobchodních prodejen Euronics, která kromě 120 kamenných obchodů disponuje vlastním moderním logistickým centrem a internetovým obchodem. Do portfolia výrobků, které sama uvádí na trhy v Česku, na Slovensku a v řadě dalších evropských zemí, patří výrobky značek ETA, GoGen, JVC a Hyundai. Do skupiny HP TRONIC patří také jeden z největších internetových obchodů na českém trhu – Kasa.cz a jeho slovenská obdoba, jeden z nejvýznamnějších hráčů na Slovensku – Hej.sk. Mimoto nabízí HP TRONIC vlastní splátkový program a provozuje Resort Valachy s hotely Lanterna, Horal a Galik, Ski areálem Razula a golfovým hřištěm ve Velkých Karlovicích.

Skupina HP TRONIC má více jak 1400 zaměstnanců, její loňský obrat činil 9,1 mld. Kč a zisk 104 milionů korun.

Generální ředitel HP TRONIC Daniel Večeřa je držitelem ocenění Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Osobnost českého obchodu 2015.

 

O společnosti Genesis Capital

Genesis Capital poskytuje poradenství private equity fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital poskytovala poradenství čtyřem fondům rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 170 milionů eur. Aktuálně je k investování otevřen již čtvrtý fond Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) o velikosti přes 80 milionů eur. Podobně jako minulé fondy je i GPEF III zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku, určitou část prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Investory ve fondu GPEF III jsou převážně mezinárodní finanční instituce a investiční společnosti, případně jejich lokální dceřiné společnosti, jako například European Investment Fund (EIF), Česká spořitelna (člen skupiny Erste), Investiční kapitálová společnost KB (IKS KB, člen skupiny Amundi), Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna (obě součást skupiny Vienna Insurance Group), finská investiční společnost eQ Private Equity, penzijní fond významné světové společnosti a český family office.